Jump to content
Addicted2 Romania
Aplicatiile pentru functia de "Helper" pentru serverul de Minecraft sunt deschise !

Problema Memorie Ram


MARIOhFOREVER

Recommended Posts

Salut ... am o problema . Am windows vista 32 bit , nvidia 9400 g , procesoru pentium dual core t4200 ... cand ma uit la memorie ram scrie 2814 mo .. dar defapt eu am 4gb .. de ce nu foloseste pe toti cei 4 ?? am 2 placute .. primu slot 2 giga si al doilea la fel .. dar de ce nu ii foloseste pe toti ? P.S. spunetimi un windows care sal bag ,, ca vreau sa schimb .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Windows oricare ar fi el pe 32 biti nu vede decat valori aproximative pana in 3 GB.

Windows pe 64 biti vede toata memoria.

 

Nu este adevarat ca ai nevoie de minim 4 GB pentru x64, merge bine si cu 2 GB daca incerci, cerintele nu sunt neaparat mai mari, dar daca ii faci pe plac cu un procesor decent sa zicem, va merge bine, in cazul tau ai deja 4 GB, deci trebuie sa incerci sa vezi cum iti merge systemul pe procesorul tau.

 

La ram nu trebuie overclock, bonusurile obtinute sunt neglijabile, nu orice placute de ram se overclockeaza, procedeul e greoi, riscuri mari, avantaje ?   +3%... 10% Maxim. (asta pe DDR3)

 

Am testat 2 computere cu windows 7 x64 , ambele 2GB DDR 2, stabilitate buna, performanta medie, procesoare intel Q6600 si un dual core E.. nush cat.

 

Daca si pe x64 ai mai putin de 4GB ram, dezactiveaza hibernarea si system restore. Pentru alte informatii PM ME.

Link to comment
Share on other sites

Windows oricare ar fi el pe 32 biti nu vede decat valori aproximative pana in 3 GB.

Windows pe 64 biti vede toata memoria.

 

Nu este adevarat ca ai nevoie de minim 4 GB pentru x64, merge bine si cu 2 GB daca incerci, cerintele nu sunt neaparat mai mari, dar daca ii faci pe plac cu un procesor decent sa zicem, va merge bine, in cazul tau ai deja 4 GB, deci trebuie sa incerci sa vezi cum iti merge systemul pe procesorul tau.

 

La ram nu trebuie overclock, bonusurile obtinute sunt neglijabile, nu orice placute de ram se overclockeaza, procedeul e greoi, riscuri mari, avantaje ?   +3%... 10% Maxim. (asta pe DDR3)

 

Am testat 2 computere cu windows 7 x64 , ambele 2GB DDR 2, stabilitate buna, performanta medie, procesoare intel Q6600 si un dual core E.. nush cat.

 

Daca si pe x64 ai mai putin de 4GB ram, dezactiveaza hibernarea si system restore. Pentru alte informatii PM ME.

Daca tot ai zis ca ai incercat pe 2GB 64 BIT fa diferenta intre cum e pe 64 si cum e pe 32 . Am 3 pcuri pe 2 am 32 bit pe altu 64, am observat inainte cand aveam pe 64 la doar 2GB ca mergea Mediu sa zic asa dar de cand am bagat 32 se misca foarte bine deci conteaza si asta nu am zis ca nu merge 64 am zis ca o sa mearga putin mai slab decat cel pe 32:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din memoria totala de rami, poate rezerva si placa video, am patit la fel cand am reparat un PC, avea ceva placa video ASUS pentru design grafic. din 4GB vedea 3.5GB, pe 64 bit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Defapt 4gb is disponibil dar utilizeaza decat 2,8 ... cred ca de ce e pe 32 bit .. daca ar fi pe 64 poate iar utiliza pe toti .

 

Cum schimb CL-u de la ram ??? Are ceva daca pun 2 placute dar cu secvente diferite ?

Nu nu are nimic!Mi-e nu mi-a patit nimic dar iti recodmand sa pui de aceeasi frecventa!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing

    • No registered users viewing this page.
  • Popular Contributors

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Create New...