Jump to content
Addicted2 Romania
Aplicatiile pentru functia de "Helper" pentru serverul de Minecraft sunt deschise !

Care sunt principalele cauze ale insomniei si cum pot fi tratate aceastea in functie de varsta


bayzzee123

Recommended Posts

Lipsa somnului este in topul problemelor de sanatate care afecteaza organismul atat la nivel fizic, cat si psihic. Insomnia poate aparea din timpul copilariei. In functie de varsta, rezolvarile sunt diferite.

O persoana din 3 sufera de insomnie cel putin o data in viata. Dar cand noptile albe se succed, e nevoie de consiliere. In felul acesta, cauzele psihologice ale insomnie, cele mai frecvente, pot si rezolvate.

, Iata cum transmit cei mici faptul ca au o insomnie. Iar psihologii vin cu solutia. Ei va sfatuiesc sa plasati simboluri in camera copiilor ca sa-i linisteasca.

La adulti, lucrurile stau altfel. Doua comportmente se soldeaza cu o noapte alba: "Oamenii incep sa se ingrjiorere si sa gandeasca la asta foarte mult incat sa nu mai pot adormi sau in momentul in care se produce un eveniment dureros, oamenii inceasca sa-si explice de ce s-au intimplat. Se intampla un proces de gandire acceptuata", declara Bogdana Bursuc.

Recomandarile sunt practice in primul rand. Daca in 15 minute nu ati adormit, ridicati-va din pat.

Instinctul de supravietuire iese la suprafata, cee ce inseamna ca veti adormi in cele din urma. A treia recomadare este sa nu va mai ganditi ca trebuie sa dormiti.

Chiar daca nu va odihniti 8 ore, tot veti functiona. Teama ca va urma o alta noapte alba este de obicei mai puternica decat problema in sine.

Credits: SummerSide

Edited by bayzzee123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu noaptea asta m-am confruntat cu asta si am chiar daca nu am adormit tot am stat in pat si intr-un final am adormit dupa o ora. Am 11 ani si cred ca stiu cauza insomniei, acuma cateva zile m-am uitat la un clip si a aparut ceva ce m-a dat peste cap si cand incercam sa dorm tot la asta ma gandeam si cand ma gandeam la ceva frumos aparea creatura care m-a dat peste cap. Daca imi dai niste sfaturi sa uit de acel clip as fi foarte fericit. Ca sa iti arat motivul insomniei mele uitate la minutul 2:34 din clipul asta o sa afli la ce ma gandesc cand ma pun in pat. Daca mi-ai spune cum sa scap de acest gand ti-as ramane indatorat

 

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am revenit (Numai dragonul m-a speriat) chiar foarte bine seara asta am adormit in 10 minute fara nici un gand rau , eram linistit clam si aveam ganduri bune si chiar nu am visat nimic, noaptea a trecut intr-o cla ca si cum aa fi desxhis ochii si ia-s di deschis la loc repede! Ma bucur ca nu mai supar de insomnie :D

Chiar m-am uitat la clipul care mi-a provocat insomnia si nu ma mai speriu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

bayzze134, iar sufar de insomnie dar nu stiu de ce, iti descriu ce se intampla. Ma pun in pat si inchid ochii, si nu stiu de ce nu pot dormi, nu beau suc acidulat nimic, beau numai putina apa, ma simpt putin ciudat dar alte simptome nu am. Daca ai nevoie de varsta am 11 ani, daca poti ajutama pls, ca nu pot sa intarzii la scoala deci nu vreau sa fiu pe jumatate adormit asa ca pls gasestemi un leac! Pls! Nu mai suport sa intarzi din cauza asta :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing

    • No registered users viewing this page.
  • Popular Contributors

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Create New...