bayzzee123

Cutremur in Italia: 278 de morti, dupa ultimul bilant. Orasul Amatrice a "coborat" 20 de centimetri in pamant

Recommended Posts

Eram fost treaz la acea oră, eu locuind în centrul-nordic al italiei (mai exact langă Rimini, în Emilia-Romagna) l-am simțit destul de bine, dar noroc că nu a fost atât de puternic ca în Amatrice (s-a simțit, dar nu s-a prăbușit nimic :biggrin: ).

A fost destul de înfricoșător când am aflat ce s-a întamplat, mai ales că sunt foarte aproape de centrul italiei.

• Like 3

Impactul a crescut la 280 de morți. Din fericire, dintre cei 11 români dispăruți au fost găsiți 7 persoane în viață. Cei 4 încă mai sunt dispăruți.

• Like 1

Eu am fost victima acestui cutremur , am avut casa abia doi munti langa epicentru , din nefericire am primit doar crapaturi la casa . Dupa o luna jumate statu a oferit case in alt oras , unde m-am mutat acum jumate de an . In parcursul anului am simtit foarte multe cutrmure mici . Si acum se spune ca va continua dar nimeni nu stie ce va fi .

Eu am fost victima acestui cutremur , am avut casa abia doi munti langa epicentru , din nefericire am primit doar crapaturi la casa . Dupa o luna jumate statu a oferit case in alt oras , unde m-am mutat acum jumate de an . In parcursul anului am simtit foarte multe cutrmure mici . Si acum se spune ca va continua dar nimeni nu stie ce va fi .

Mai exact orasele cele mai lovite au fost :

1. Amatrice 

2. Aquilla

3. Norcia

4. Castel Sant. Angelo sul Nera

Imi pare rau pentru toti cei care au murit.. sunt evenimente foarte dezastroase care sau verificat in cursul anului trecut si al acestuia. Ne amintim de dezastrul din nordul italiei in care un hotel a fost distrus de o avalansa puternica. Eu am avut parte de aceste evenimente cand stateam in Italia (Ravenna, Emiglia-Romagna) Nu am fost afectat de cutremur foarte mult dar totusi l-am simtit. Le multumesc echipelor de interventie care au ajutat la gasirea victimelor si incercarea de a le salva.